ferie

Rozpoczyna się okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, który na terenie całego kraju potrwa od 20 stycznia do 2 marca br. Uczniowie lubuskich szkół będą odpoczywali w terminie od 3 – 16 lutego 2014r.

W związku z powyższym Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. przypomina o konieczności zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz właściwej opieki.

Miejsca zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie całego województwa objęte zostaną bieżącymi kontrolami sanitarnymi pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Ocenie poddane zostaną m.in.:

  • warunki sanitarno-higieniczne i porządkowe pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych oraz bloku żywienia,
  • dostęp do środków utrzymania higieny osobistej (ciepła woda, mydło, ręczniki),
  • zapewnienie opieki medycznej,stan otoczenia placówki wypoczynku,.

Zasady organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 21 stycznia 1997 roku w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12 poz.67 z późn. zm.), zgodnie z którym obiekt albo teren, w którym ma być zorganizowany wypoczynek, musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej, warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska określonych przepisami o ochronie przeciwpożarowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ochronie środowiska.

Szczegółowe informacje dotyczące organizatorów i miejsc wypoczynku znajdują się w elektronicznej bazie wypoczynku pod adresem http://wypoczynek.men.gov.pl Baza umożliwia rodzicom – zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy zimowisko – sprawdzanie wiarygodności ich organizatora oraz zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innych służbom w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w organizacji wypoczynku.

Mając na względzie zdrowy i bezpieczny zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży prosimy organizatorów, rodziców i opiekunów oraz uczestników wypoczynku o zgłaszanie wszelkich wątpliwości w funkcjonowaniu placówek wypoczynku do:

  • Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp., nr tel. 95 722 60 57 w. 210 i 211, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
  • Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, których adresy dostępne są na stronie internetowej www.wsse.gorzow.pl w zakładce: stacje powiatowe.

 

W załączeniu:

Informacje dla organizatorów wypoczynku.

Bezpieczne ferie - porady dla rodziców.

Podstawowe zasady bezpiecznych ferii.