Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. informuje, iż od 1 stycznia do 31 października 2018r. na terenie kraju odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę (stan na 2.11.2018r.). W analogicznym okresie ubiegłego roku podobnych przypadków zgłoszono 58. Na terenie województwa lubuskiego, do dnia 7.11.2018r. na terenie województwa lubuskiego nie odnotowano podejrzenia zachorowania ani zachorowania na odrę.

 

            Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową (przez kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Najgroźniejsze są powikłania występujące po zachorowaniu: zapalenie płuc, mięśnie sercowego czy mózgu.

 

            Stosowanie szczepień ochronnych ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę. Ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzną szczepienie nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony.

 

            W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym. Zatem osoby po 50 roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie.

 

Jeśli nie pamiętamy, czy chorowaliśmy lub byliśmy szczepieni, to powinniśmy:
zgłosić się do swojego lekarza,
zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.

 

Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.

 

Koszt szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie tej osoby.

 

 

Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl) lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH (www.szczepienia.pzh.gov.pl).