4 lutego br. po raz XIX obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji pragniemy przypomnieć jak można chronić się przed nowotworami.

 

W Polsce, zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów,  odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów,  przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1% zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem u mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

 

Głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby

 

Chorobie nowotworowej można jednak przeciwdziałać:

 

  • wystrzegając się nadwagi i otyłości,

  • uprawiając regularnie aktywność fizyczną,

  • unikając napojów słodzonych i wysokoprzetworzonych produktów z dodatkiem cukru i z dużą zawartością tłuszczu oraz ubogich w błonnik pokarmowy,

  • jedząc dużo różnorodnych produktów roślinnych, a ograniczając spożywanie czerwonego mięsa (np. wołowiny, wieprzowiny) szczególnie w postaci wędlin i produktów bogatych w sól,

  • unikając nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne,

  • ograniczając spożycie alkoholu,

  • nie paląc papierosów,

  • wykonując badania profilaktyczne (m.in.: mammografię, cytologię, kolonoskopię, rtg płuc).

 

Już dziś pomyśl o przyszłości i podejmij kroki, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

 

Z bezpłatnych porad i  konsultacji onkologicznych będzie  można skorzystać także w trakcie organizowanej przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., tzw. „białej soboty”. Spotkajmy się tam 9 lutego (hol szpitala przy ulicy Dekerta 1) w godzinach od 09.00-12.00.