W poniedziałek, 1 października br. w Warszawie w godzinach 9:00-11:00 szefowa MEN razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym wezmą udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra.

 

Szczegółowy program

 

Data: Poniedziałek, 1 października 2018r.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 316, ul. Szobera 1/3, Warszawa – Bemowo

 

Możliwość parkowania samochodów tylko na parkingach osiedlowych.

 

9.00-9.40
Lekcja z udziałem uczniów z klasy III c szkoły podstawowej o tematyce profilaktyki zdrowotnej, która w znacznej mierze będzie poświęcona tornistrowi.

 

Media: Foto opp

 

10.00-10.30
Konferencja prasowa Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa.

 

Miejsce: sala 102, I piętro

 

10.30-10.45
Zwiedzanie stanowisk propagujących w formie zabawy właściwe zachowania zdrowotne

 

Miejsce: korytarz szkolny , I piętro

 

stanowisko – informacje o budowie kręgosłupa
stanowisko- ćwiczenia korygujące wady postawy
stanowisko – wybór właściwego tornistra
stanowisko – pakowanie tornistra do szkoły

 

Media: foto opp

10.45-11.30
Lekcja wychowania fizycznego z elementami profilaktyki wad postawy poprzedzona prelekcją ratownika medycznego. (udział gości w części zajęć do godziny 11:00).

 

Miejsce: sala gimnastyczna, parter szkoły

 

Media foto opp

Dodatkowych informacji ze strony MEN udzielają:
Justyna Sadlak, tel. 667 633 553.
Instalacja kamer, parkingi – Hanna Lipińska, tel. 784 465 652.

 

*************

 

Ogólnopolski Dzień Tornistra to akcja edukacyjna, która 1 października br. rozpoczyna projekt pn. Miesiąc ważenia tornistrów.

 

Przeciążone tornistry to temat, który rokrocznie pojawia się w przestrzeni publicznej wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W celu przeciwdziałania zjawisku zbyt ciężkich plecaków podejmowane są różnorodne działania o charakterze legislacyjnym, organizacyjnym oraz edukacyjnym. Pomimo tych aktywności spotykamy się z niepokojem ze strony rodziców, uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół.

 

Celem Ogólnopolskiego Dnia Tornistra jest poinformowanie o działaniach  Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.

 

Chcemy, aby przedsięwzięcie to na stałe wpisało się w kalendarz szkolny i odbywało się raz w roku we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych, w tym w szczególności w szkołach podstawowych. W tym dniu chcemy sprawdzać, jak wygląda szkolny plecak, co uczeń w nim nosi na co dzień i czy rodzice oraz dzieci zwracają uwagę na to, w jaki sposób właściwie zapakować przybory szkolne. Przypomnimy również o tym, że dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników w szkole, bez potrzeby codziennego ich noszenia. Również w tym dniu wszyscy kuratorzy oświaty zainaugurują akcję w swoich regionach.

 

źródło:

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej