ulotka

Wakacje dają nam możliwości poznania nowych miejsc i ludzi. Przeżycia niesamowitych przygód. Zadbajmy jednak o to, by po powrocie  pozostały tylko miłe wspomnienia, by wrócić z wakacji zdrowym. Po przygodach  wakacyjnych może bowiem pozostać wstyd, poczucie winy spowodowane zakażeniem HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową.  

 

Zakażenia przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Co więcej jest to problem, który od kilku lat szybko narasta. Część zakażeń przenoszonych drogą płciową, jak kiła, ponownie zaczęła dotykać osoby podejmujące kontakty seksualne z zakażonymi partnerami lub partnerkami, bez zabezpieczenia. Z kolei inne, jak chlamydioza, zaczynają być dopiero profesjonalnie diagnozowane i kontrolowane w Polsce, trafiając do powszechnej świadomości.

Ryzyko zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową wzrasta wraz z większa liczbą przygodnych kontaktów seksualnych i większą częstotliwością zmiany partnerów. Zależy także od preferencji seksualnych i rodzaju kontaktów seksualnych. Znaczącą rolę odgrywa wiek pacjentów. Ponadto wiele zakażeń przenoszonych drogą płciową względnie często współwystępuje z zakażeniem HIV, kilkukrotnie zwiększając ryzyko jego nabycia, nawet  dziesięciokrotnie. Najczęściej chorują osoby młode, w wieku 15-30 lat i aktywne seksualnie.

Niestety większość społeczeństwa posiada tylko podstawową wiedzę o chorobach przenoszonych drogą płciową, zaczerpniętą najczęściej z Internetu.

Stąd też, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. już po raz kolejny w okresie wakacji rozpoczyna kampanię edukacyjną „Wróć bez HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową”, która skierowana jest głównie do osób podróżujących turystycznie lub zarobkowo.

Zanim więc zdecydujesz się na zdobywanie nowych doświadczeń, które mogą nieść za sobą ryzyko zakażenia pomyśl o konsekwencjach. Opis najczęstszych dróg zakażenia, profilaktyki i objawów, a także metod diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową znajdziesz w załączonej broszurze: „ Zakażenia przenoszone drogą płciową, czyli jak zadbać o zdrowie”.

Więcej informacji na temat zakażenia HIV/AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową uzyskasz na stronie internetowej: www.aids.gov.pl .

Bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV można wykonać w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie  Wlkp., ul. Kazimierza Jagielończyka 8B, w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 18.00.

Natomiast porady  dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową  udzielane  są przez lekarzy  dermatologów -  wenerologów w innych  placówkach leczniczych.

ulotka_zakazenia