ferie zimowe

Ferie zimowe to idealna pora do odpoczynku od nauki i obowiązków szkolnych. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas naszego wypoczynku w celu wyeliminowania ewentualnych niebezpieczeństw.

Wypoczywaj bezpiecznie – przestrzegaj zasad !         

 1. Jeśli podczas ferii zimowych pozostajesz w domu nie spędzaj tego czasu przed komputerem. Wyjdź na spacer, zaproś przyjaciół do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, przestrzegając zasad bezpieczeństwa lub przeczytaj ulubioną książkę.
 1. Zimą ubieraj się odpowiednio do temperatury panującej na dworze i pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu skóry przed mrozem, a także przed promieniowaniem UV (które w zimie może być silne).
 1. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomagają chronić przed infekcjami.
 1. Jeśli wybierasz zabawy na świeżym powietrzu - to tylko te bezpieczne:

Zjazdy na sankach i nartach z górek znajdujących się z dala od ulic i dróg!

Jazda na łyżwach tylko na lodowiskach, omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy!

Zrezygnuj z udziału w kuligu z użyciem pojazdów mechanicznych, to niebezpieczne!

Nie graj w hokeja na ulicy!

Rzucając śniegowymi kulkami nie celuj do przechodniów, okien lub przejeżdżających samochodów – możesz stać się sprawcą groźnego wypadku!

Zwisające z drzew i dachów sople mogą stanowić zagrożenie! Nie podchodź zbyt blisko – nie próbuj ich strącać!

 1. Zimą szybko zapada zmrok! Widoczność na drodze jest ograniczona! Bądź widoczny na drodze, stosuj elementy odblaskowe! Kierowcom w zimie jest znacznie trudniej wyhamować, ze względu na wydłużającą się drogę hamowania. Na jezdnię wchodź uważnie i przechodź tylko w miejscach dozwolonych!
 1. Wracaj do domu przed zapadnięciem zmroku i o umówionej porze. Zawsze informuj swoich rodziców/opiekunów gdzie i z kim zamierzasz spędzać czas!
 1. Najbezpieczniejsze jest korzystanie ze zorganizowanych form wypoczynku!

RODZICU/OPIEKUNIE, jeśli Twoje dziecko wybiera się na zimowisko pamiętaj, aby:

 • zapoznać się z ofertą organizatora wypoczynku i sprawdzić czy dokonał on obowiązku zgłoszenia w Kuratorium Oświaty.
 • zwrócić uwagę na oferowane warunki pobytu (zakwaterowanie, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej).
 • przekazać organizatorowi ważne informacje dotyczące Waszego dziecka.
 • szczegółowo wypełnić kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - podać dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe do rodziców lub opiekunów.
 • problemy związane z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci i młodzieży w miejscu wypoczynku należy zgłaszać do właściwych terenowo stacji sanitarno – epidemiologicznych.
 • dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie wypoczynek.men.gov.pl

 Postępuj rozważnie! Unikaj zagrożeń!

miłego wypoczynku