wstażeczka

1 grudnia na całym świecie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym czasie organizowane są liczne konferencje, happeningi, kampanie medialne, zajęcia edukacyjne, których celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

 

Dlaczego?

 

Według danych, od początku epidemii (1985 r. ) do końca lipca br. w Polsce odnotowano około 22 tys. osób zakażonych wirusem HIV. Każdego dnia zakażają się nowe 2-3 osoby, a w roku około 1000. W województwie lubuskim do 17 listopada br. odnotowano 715 zakażeń. Problem jest wciąż aktualny, ponieważ około 50% z osób żyjących z wirusem nie jest świadoma swojego zakażenia, a tym samym może zakażać swoich partnerów. 

 

Niestety, wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. Około 90% Polaków nigdy nie wykonało testu na obecność wirusa. W powszechnym mniemaniu  zakażenie HIV dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki i mają wielu partnerów seksualnych. To prawda, że te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia, jednak może się to zdarzyć każdemu z nas.  Jeśli chcesz sprawdzić czy nie jesteś zakażony możesz wykonać  test, który rozwieje Twoje wątpliwości. Badanie możesz wykonać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp., ul. Mickiewicza 12b, w każdy wtorek w godz. od 15.00 do 18.00.